A kutyatartás alapjai a kezdettektől egészen az idősödő kutyákig

A kutyatartás alapjai a kezdettektől egészen az idősödő kutyákig nagyon fontosak és érdekesek. A kutyák nemcsak a gazdáink társaságai, hanem a családunk tagjai is. Ezért érdemes odafigyelni rájuk, és megfelelően gondozni őket.

A kutyatartásnak több szempontból is kell figyelembe venni. Először is, fontos meghatározni a kutya típusát, korát, méretét és egészségét. Ezek befolyásolják a kutya igényeit, viselkedését és szükségleteit. Például egy nagy testű fajta (pl. német dog) sokkal több mozgást és táplálékot igényel, mint egy apró termetű fajta (pl. yorki terrier). Egy fiatal kutya még sok energiát használ fel, míg egy idős kutya inkább pihenést és ápolást keres. A kutya egészsége befolyásolja mind az öröklött betegségeket (pl. cukorbetegség), mind az új betegségeket (pl. rák). A rendszeres orvosi ellenőrzés lehetőséget ad arra, hogy időben felismerjük és kezeljük az esetleges problémákat. A tápoknak tartalmaznia kell azokat az összetevőket, amelyekre a kutya szüksége van ahhoz, hogy egészséges legyen: fehérjét, zsírt, rostot, vitaminokat és ásványi anyagokat. A vizet pedig frissnek és jól minőségűnek kell lennie. A tápokat rendszeresen cserélhetünk ki úgynevezett kiegészítőkkel vagy étrend-kiegészítőkkel.

A mozgás segít fenntartani a testtartást, az izomtónust és az immunrendszert. A játék pedig segít fenntartani a lelki egészséget, az önbizalmat és a kapcsolatot más állatokkal vagy emberekkel. A mozgást és játékot változatosan kell elvégezni. A higiéniai ellátás magában foglalja az etetést (pl. etetőtál), az itatást (pl. itatótál), a fekhelyet (pl. fekhely), valamint az öntözést (pl. öntöző). Ezekkel elkerülhetjük vagy enyhíthetjük bizonyos problémákat vagy kellemetlen érzéseket: például bevizelést vagy bélkiütést okozhatnak; rossz látást vagy hallást okozhatnak; zsibbadást vagy duzzanatot okozhatnak; stb.