Hol vannak a szupercivilizációk? Avagy a szupercivilizációk nyomában

Először is tekintsük végig, milyen lépéseken keresztül jutunk el egy szupercivilizáció kialakulásához. Feltételezem, hogy olvasóim ismerik a Drake formulát, ezért csak a kiegészítéseimet írom le.

  1. 13,7 milliárd éve az ősrobbanással indult a világegyetem története.
  2. Ekkor a világegyetem anyagát szinte kizárólag hidrogén és hélium alkotta. Több csillaggenerációnak kellett születnie és szupernóva robbanással elpusztulnia, hogy kellő mennyiségű nehéz elem keletkezzék. Tehát az első Föld típusú bolygók 6-8 milliárd (!) éve alakulhattak ki!
  3. A Földön 4,5 milliárd év kellett, hogy kifejlődjön egy értelmes élőlény. Nézzük meg a fontosabb lépcsőfokokat:
    – Kezdeti feltételek: folyékony víz alakul ki, tehát a hőmérséklet 0-100 °C között van, a légkör főleg CO2, ammónia, metán keveréke lehetett.
    – Kialakul az élet, megjelennek az egysejtűek,
    – átalakítják a légkört, kialakul a mai Oxigén és Nitrogén légkör,
    – a légkörben kialakul az ózonréteg,
    – csökken az üvegházhatás, a Föld évmilliókra befagy, az élet szinte eltűnik,
    – a Napsütés erőssége folyamatosan nő (és ez a folyamat még folytatódik), valamint a vulkánok hatásaképpen nő az üvegházhatás, ennek következtében kiolvad a föld,
    – kialakulnak a többsejtűek,
    – az élet elterjed a szárazföldön,
    – kialakulnak a gerincesek,
    – megjelennek és elterjednek az emlősök,
    – megjelenik a Homo Sapiens.

Most nézzünk meg néhány érdekes lépcsőfokot, amikre nincs korrekt tudományos magyarázat:

  1. Hogyan alakul ki az élet?
  2. Hogyan alakulnak ki a többsejtű élőlények?
  3. Hogyan alakul ki a tudat, az intelligencia?

Először is, ahogy írtam, el kell tellnie legalább 10 milliárd évnek az Ősrobbanástól számolva ahhoz, hogy kialakuljon az értelmes élet bárhol a világegyetemben.

Gondoljunk bele! Így is több milliárd éves lehetne egy civilizáció, ami alatt az egész galaxisunkat elfoglalhatta, benépesíthette volna!!!

Kék: Miután kialakulnak az első civilizációk, ezek száma folytonosan nő…

Zöld: a civilizációk egy része egy idő után elpusztul: természeti katasztrófában, saját magát elpusztítja, vagy esetleg egymást.

Piros: a pusztulás gyorsabb ütemű, pl. akad egy olyan civilizáció a galaxisban (ez MI – mesterséges intelligencia is lehet!), ami nekiáll elpusztítani a többit.

És mivel eddig egyetlen civilizáció nyomát sem találjuk, félő, hogy a harmadik variáció a valóság. Amiből az következik, hogy jól tesszük, ha óvatosak vagyunk.